EVENTS CALENDAR

EVENT

Winners List for the 2016 Powwow

Drum contest Winners
5th Showtime
4th Blackstone
3rd Meskwaki Nation
2nd Young Bear
1st Midnight Express
Golden age women
6th Juanita Jessepe
5th Linda Nockidenel
4th Marilyn Hale Wakolee
3rd Madelyn Goodwill
2nd Carmen Clairmont
1st Anne Mae Pushetonequa
Golden age men’s
6th Dennis Young Bear
5th Zack Morris
4th Paul Cloud
3rd Joe Bointy
2nd Wayne Pushetonequa
1st Royce Kingbird
Women’s applique
6th Rochelle Mann
5th Zamantha Funmaker
4th Brittany Pelkey
3rd Gena Topsky
2nd Becky Miller
1st Arianna Greencrow
 
Women’s traditional
6th Lonna Street
5th Erica Pretty Eagle Moore
4th Cheryl Iron
3rd Ellie Olsen
2nd Cassie Thomas
1st Randi Bird
Women’s jingle
6th Waskwane Stonefish
5th Willow Abrahamson
4th KC Lasley
3rd Iliana Bennett
2nd Lauren Goodday
1st Eartha Good Striker
Women’s fancy 
6th Summer Sky Cohen
5th Tavian Lasley
4th Nahmi Lasley
3rd Jocy Bird
2nd Bobbi Lynn Frederick
1st Tanksi Clairmont
Men’s traditional
6th Gabe Cleveland
5th Noodin Shawanda
4th Chad Redelk
3rd BJ Haury
2nd Wendell Powless
1st Richard Street
Men’s fancy
6th Mick Escamea
5th Cosy Boettner
4th Kasen Street
3rd Mitchell Baker
2nd Sonny Little Head
1st Canku Onestar
Men’s grass
6th Tokelau Richardson
5th Joseph Baldwin
4th Bryan Thunder
3rd Wylee Bearstail
2nd AJ Redman
1st Trae LittleSky
Men’s chicken
6th Orlando Begay
5th West Bearstail
4th CC White Wolf
3rd Anthony Greencrow
2nd Isaiah Stewart
1st Rooster Topsky
Teen girls fancy
4th Shania Teller
3rd Lara White Eye
2nd Shelby Snyder
1st Oke-tw’sha Roberts
Teen girls jingle
4th Aubree Wellsman
3rd Sierra Flying Horse
2nd Raena White Eye
1st Diana Sanapaw
Teen girls traditional
4th Cyleyss Stumblingbear
3rd Laya Becenti
2nd Delicia Payer
1st Shaundirn Long
Teen boys fancy
1st Jessup Yazzie
Teen boys grass
4th Tyrin Lasley
3rd Mu-juhtheen Roberts
2nd Hunter Street
1st JT Largo
Teen boys traditional
4th Jonah Jackson
3rd Brevin boyd
2nd Ruben Little Head, Jr.
1st Triston Lasley
Jr girls fancy
4th Shelby Bointy
3rd Sara Bointy
2nd Lalaina Becenti
1st Rayanna Bird
Jr girls jingle
4th Makiah Shawnee
3rd Shanokwe Price
2nd Meah Bird
1st Lashia Becenti
Jr girls traditional
4th Ardis Walker
3rd Demaya Payer
2nd Kayden Thompson
1st Neena Lasley
Jr boys traditional
4th Jayme Badwarrior Jr
3rd Lucas Decorah
2nd Brylee Bearstail
1st Eleron Youngbear
Jr boys fancy
4th Kyler Bad Warrior
3rd Soaring Eagle Wade
2nd Aydrian Day
1st Wyatt Boswell
Jr boys grass
4th Payton Roberts
3rd Lennox Lasley
2nd Ross Ike
1st Peyton White Buffalo